See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Tippkeskused (TK)" projekt TK114
TK114 (TK114) "Mesosüsteemide teooria ja rakendused" (1.01.2011−31.12.2015); Vastutav täitja: Vladimir Hižnjakov; Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Keemia ja materjalitehnoloogia teaduskond, Tallinna Ülikool, Matemaatika ja Loodusteaduste Instituut, Tartu Ülikool, Loodus- ja tehnoloogiateaduskond, Tartu Ülikooli Füüsika Instituut, Tartu Ülikool, Loodus- ja tehnoloogiateaduskond, Tartu Ülikooli Keemia Instituut; Finantseerija: SA Archimedes; Eraldatud summa: 2 901 100 EUR.
TK114
TK114
Mesosüsteemide teooria ja rakendused
Mesosystems - Theory and Applications
Mesosüsteemide teooria ja rakendused
1.01.2011
31.12.2015
Teadus- ja arendusprojekt
Tippkeskused (TK)
Tippkeskus 2011
ETIS valdkondETIS alamvaldkondCERCS valdkondFrascati Manuali valdkondProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.10. FüüsikaP190 Matemaatiline ja üldine teoreetiline füüsika, klassikaline mehaanika, kvantmehaanika, relatiivsus, gravitatsioon, statistiline füüsika, termodünaamika1.3 Füüsikateadused100,0
PerioodFinantseerija poolt eraldatud summa
01.01.2011−31.12.20152 901 099,84 EUR
2 901 099,84 EUR

Mõõtmetelt makro- ja aatomimaailma vahepeal on mesosüsteemid, mis laiendavad kvantkoherentsust aatomite suurusjärgust mikroniteni ja kaugemale. Neil on perspektiivi paljudeks uuteks rakendusteks optoelektroonika, informaatika, fotoonika, diagnostika ja sensoorika alal. On vaja uusi teooriaid, mis viiksid uute materjalide ja molekulidevahelise vastasmõju- ja äratundmisprotsesside kirjeldamiseni ning uute uurimismeetodite loomiseni. Me arendame teoreetilisi meetodeid ja mudeleid meso- ja nanosüsteemide käsitlemiseks, testime neid süsteeme eksperimentides ja töötame välja neil põhinevaid rakendusi. Tippkeskuse eesmärk on arendada plasmoonilisi metamaterjale, “plasmonkristalle” ja uurida “plasmon-nähtamatust”. Arendatakse meetodeid mesosüsteemide ja biomolekulide ülikiire mittelineaarse dünaamika simuleerimiseks ja mittelineaarset plasmonfotoonikat üksikfootonite tasemel. Töötatakse välja ja uuritakse uusi ülijuhtivaid, magnetilisi ja radiatsiooniliselt stabiilseid mesosüsteeme.
Mesosystems lie in between the macroworld and atomic dimensions with extending quantum coherence from the size of atoms to micron and above. They have prospects for numerous novel applications in optoelectronics, informatics, photonics, diagnostics, sensorics etc. New theories leading to description of new materials and processes of intermolecular interactions and recognition, also to development of new research methods are needed. We will develop theoretical methods and models to handle phenomena on meso- and nanoscale, to test them experimentally and propose based on them applications. In particular, the CoE seeks to develop plasmonic metamaterials, “plasmonic crystals” and study “plasmonic invisibility”. Methods of simulations of ultrafast nonlinear dynamics of mesosystems and biologically important molecules, nonlinear plasmon-photonics on discrete photon level, prediction and study of new superconducting, magnetic and radiationally stable mesosystems will be developed.