See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)" projekt ETF9428
ETF9428 "Galaktiliste ketaste ja sferoidide osakaal Universumis (1.01.2012−31.12.2015)", Antti Tamm, Tartu Observatoorium.
ETF9428
Galaktiliste ketaste ja sferoidide osakaal Universumis
The ratio of galactic discs and spheroids in the Universe
1.01.2012
31.12.2015
Teadus- ja arendusprojekt
Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.3. Kosmoseuuringud ja astronoomiaP520 Astronoomia, kosmoseuuringud, kosmosekeemia 1.2. Füüsikateadused (astronoomia ja kosmoseteadus, füüsika ja teised seotud teadused)100,0
AsutusRollPeriood
Tartu Observatooriumkoordinaator01.01.2012−31.12.2015
PerioodSumma
01.01.2012−31.12.20128 496,00 EUR
01.01.2013−31.12.20138 496,00 EUR
01.01.2014−31.12.20148 496,00 EUR
01.01.2015−31.12.20158 496,00 EUR
33 984,00 EUR

Galaktikate tekke ja evolutsiooni mõistmine on kaasaegse astronoomia üheks peamiseks ülesandeks. Projekti eesmärgiks on põhiliste galaktiliste struktuuride - sferoidide ja ketaste - osakaalu määramine sõltuvana Universumi vanusest ja ümbritseva keskkonna tihedusest, et saada aimu Universumi erinevatel arenguetappidel ja erinevates piirkondades domineerivatest protsessidest. Projekti käigus arendatakse tarkvara galaktikate kolmemõõtmelise struktuuri detailseks uurimiseks vaatluste põhjal, võttes arvesse tähtedevahelise tolmu mõju vaatlustele. Tarkvara rakendatakse Sloani Digitaalse Taevaülevaate objektidele, kosmoseteleskoopidega Hubble ning Spitzer ja Herscheli Kosmoseobservatooriumi vaatlustele ja võimaluse korral ka James Webbi Kosmoseteleskoobiga saadud esimestele andmetele. Lisaks taotletakse vaatlusaega, et William Herscheli teleskoobi ning suurepärase GHaFaS interferomeetri abil mõõta gaasi kinemaatikat galaktikates. Projekti elluviimisel tehakse rohkesti rahvusvahelist koostööd. Valminud tarkvara ja saadud andmete levitamiseks ning astronoomia populariseerimiseks luuakse spetsiaalne ilmavõrguleht.
Undestanding galaxy formation and evolution is one of the key questions of modern astronomy. We contribute to solving these questions by measuring the ratio of the primary galactic structures, spheroids and discs, as a function on the environment density and the age of the Universe. We develop a specific software for analysing the 3-dimensional structure of observed galaxies, taking into account the important effects of dust extinction and reddening on the observations. We apply the software on the objects of the Sloan Digital Sky Survey, observations of the Hubble and Spitzer Space Telescopes, the Herschel Space Observatory and, upon availability, also the first data from the James Webb Space Telescope. The project will be carried out in wide international collaboration. For an easy access to the data products and the generated software and for popularisation aspects, we will create a dedicated public web-site, including access to all data products and tools for data visualisation and simple on-line statistical analysis of the data.
Grandiprojekti peamiseks eesmärgiks oli galaktikate omaduste uurimine ning seoste otsimine galaktikate omaduste (mõhna ja ketta osakaal) ning nende kodukeskkonna vahel. Selleks: * Arendasime tarkvara galaktikate 3D-mudeldamiseks vaatlusandmete põhjal. Rakendasime mudeldamisprogrammi - lähedase galaktika M31 detailseks analüüsiks, sh. tumeaine, mõhna, ketta ning muude komponentide parameetrite määramiseks; - kaugete galaktikate struktuuri (mõhn-ketas) uurimiseks. - Kuzmini integraali (nn. kolmas liikumisintegraal) rakendatavuse kontrolliks galaktikate kinemaatika uurimisel. * Analüüsisime galaktikate keskkonda mitmest vaatevinklist lähtudes ning publitseerisime vastavad kataloogid: - galaktika grupikuuluvus, ehk mitme liikmelisse gruppi galaktika kuulub; - silutud keskkonnatihedus, ehk millise keskmise tihedusega piirkonda galaktika kuulub; - suuremastaabiline struktuur, ehk kas galaktika kuulub filamenti (ahelasse), superparve vms. 3) Uurisime keskkonna ja galaktikate vahelisi seoseid ning leidsime, et: - lisaks tundud seostele lähedase keskkonnaga mõjutab galaktikate omadusi ka suuremastaabiline struktuur, milles nad paiknevad. Seoste täpset mehhanismi on olemasolevate andmete põhjal raske tuvastada, kuid tõenäoliselt on tegemist gaasiprotsesside ja galaktikatevaheliste interaktsioonide mõjuga. - galaktikad ja galaktikasüsteemid joonduvad suuremastaabilise struktuuri filamentidega (ahelatega). Arvutisimulatsioonid viitavad, et põhjuseks on aine (sh galaktikate) domineerivalt filamentide sihis kulgev liikumine. Töö on toimunud rohkes rahvusvahelises koostöös. Galaktikate mudeldamisprogrammil, suuremastaabilise keskkonna sondeerimiseks loodud meetoditel ning koostatud kataloogidel on rohkelt rakendusvõimalusi, mida kasutame meie ja kasutavad ka teised nüüd ja edaspidigi (nt. lähitulevikus suurte vaatlusprojektide J-PAS ja Euroopa Kosmosegantuuri Euclid missiooni andmete analüüs).