See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Riiklik programm: Eesti keeletehnoloogia (EKT)" projekt EKT69
EKT69 "Eesti Keeleressursside Keskus" (1.01.2015−31.12.2017); Vastutav täitja: Kadri Vider; Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, arvutiteaduse instituut; Finantseerija: Haridus- ja Teadusministeerium; Eraldatud summa: 175 000 EUR.
EKT69
Eesti Keeleressursside Keskus
1.01.2015
31.12.2017
Teadus- ja arendusprojekt
Riiklik programm: Eesti keeletehnoloogia (EKT)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.6. Filoloogia ja lingvistikaH350 Keeleteadus6.2. Keeleteadus ja kirjandus50,0
4. Loodusteadused ja tehnika4.6. ArvutiteadusedT120 Süsteemitehnoloogia, arvutitehnoloogia1.1. Matemaatika ja arvutiteadus (matemaatika ja teised sellega seotud teadused: arvutiteadus ja sellega seotud teadused (ainult tarkvaraarendus, riistvara arendus kuulub tehnikavaldkonda)50,0
PerioodSumma
01.01.2015−31.12.201540 000,00 EUR
01.01.2016−31.12.201660 000,00 EUR
01.01.2017−31.12.201775 000,00 EUR
175 000,00 EUR

Eesti Keeleressursside Keskuse (vt ka http://keeleressursid.ee/) tegevuse eesmärgiks on luua ja käigus hoida teadustaristu, mis teeb eestikeelsed keeleressursid (sõnastikud, teksti- ja kõnekorpused, keeleandmebaasid), keeletehnoloogilise tarkvara ja keele töötlemise vahendid eelkõige teadlastest huvilistele kättesaadavaks. Kasutuse hõlbustamiseks koondatakse juurdepääs digitaalsetele arhiividele ja pakutakse keeletehnoloogia vahendeid kui oskusteabega varustatud veebiteenust, mis kasutab arhiveeritud andmeid ja mida kasutajad saavad vajaduse korral ka oma tarbeks kohandada. Seeläbi tehakse olemasolevate ressursside kasutamine ja kombineerimine uute väärtuste loomisel lihtsamaks, samuti tagatakse loodud ressursside säilimine. Lisaks käivitab keskus süsteemi kogutud keeleressursside tutvustamiseks ja potentsiaalsete kasutajate koolitamiseks. Eestisiseselt on taristu avatud nii keeleressursside omanikele, arendajatele kui ka kasutajatele, kes nõustuvad kasutus- ja litsentsitingimustega. Eelistatud on teaduskasutajad ning eesti keele kasutajaskonnale avalikes huvides pakutavad keeleressursid ja keeletehnoloogilised vahendid. Kõik kogutavad keeleressursid peavad vastama rahvusvahelistele standarditele ja olema varustatud kasutuslitsentsiga. EKRK poolt saavad kogutud ressursid ka püsiidentifikaatorid (PID), mille kaudu on võimalik teadlastel oma töödes igale keeleressursile kui teadusandmestikule viidata. EKRK juhendab ressursside dokumenteerimist ja arhiveerimist ning arendab vajalikke keeletehnoloogia standardeid, töötab välja deponeerimislepinguid ja varustab digiressursse erinevat tüüpi (üldine avalik, akadeemiline, ärikasutus jne) kasutuslitsentsidega. Keskuse pakutavad teenused töötavad ühtse autentimise ja autoriseerimise süsteemi (AAI) kaudu, et lubada ressursside kasutust võimalikult lihtsalt, järgides kasutuslepingute tingimusi ja kaitstes ressursiomanike huve. Autentimissüsteemi haaratakse esmajärjekorras teadus- ja arendusasutused, sõlmitakse lepingud vastastikuseks juurdepääsuks välismaiste riiklike akadeemiliste identiteedipakkujate liitudega, lisaks võimaldatakse kasutajakontod ning juurdepääs vabalt kasutatavatele ressurssidele ka mitteteadlastest kasutajatele. EKRK tegeleb ka keeleressursside ja nende kasutusvõimaluste tutvustamisega oma võimalikele sihtgruppidele eeskätt sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkonnas.
Aastatel 2015-2017 lõppes Eesti Keeleressursside Keskuse kui riikliku tähtsusega tuumiktaristu ja CLARIN ERIC Eestit esindava teadustaristu käivitamisprotsess. Põhiteenused on välja arendatud ja töötavad, füüsiline taristu serverite ja mäluseadmete näol soetatud ja töötab. Käivitamise toetust saadi lisaks EKT programmile kuni 2015. aasta lõpuni põhiosas ERFi meetme „Teadusaparatuuri ja –seadmete kaasajastamine“ alameetmest „Riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuri kaasajastamine“. 2016. aastal valmistati laienenud konsortsiumiga (TÜ-le, TTÜ-le ja EKI-le lisandus ka Eesti Kirjandusmuuseum) ette ka investeeringutaotlus ERFi 2014-2020 perioodi tegevusele “Riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuri toetamine teekaardi alusel“ ning 2017. aastal alustati projektiga “Eesti Keeleressursside Keskuse (EKRK) ühendatud sisuotsing”. EKT programm on aastatel 2015-2017 toetanud EKRK keskseid püsitegevusi TÜ-s, mida ERFi meetmetest ei toetata. Lisaks aktiivsele osalemisele CLARIN ERIC juhtorganites ja komiteedes ning kvaliteedihindamise protsessi läbimisele on EKRK konsortsiumis CLARINi võrgustikuga ühilduval moel tagatud vähemalt järgmised teenused: 1) Keeleressursside arhiveerimine ja haldamine 2) Kasutajatele ligipääsu tagamine 3) Kasutajate nõustamine ja koolitamine 4) Arenduskeskkonna ja majutusteenuse pakkumine.