See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)" projekt ETF9019
ETF9019 "Kaasaegsete paralleelrakenduste väljatöötamine arenenud hajusarvutuskeskkondadel" (1.01.2012−31.12.2015); Vastutav täitja: Eero Vainikko; Tartu Ülikool, Matemaatika-informaatikateaduskond; Finantseerija: Sihtasutus Eesti Teadusfond , Sihtasutus Eesti Teadusagentuur; Eraldatud summa: 33 984 EUR.
ETF9019
Kaasaegsete paralleelrakenduste väljatöötamine arenenud hajusarvutuskeskkondadel
Modern parallel application development for advanced distributed computing
1.01.2012
31.12.2015
Teadus- ja arendusprojekt
Eesti Teadusfondi uurimistoetus (ETF)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.6. ArvutiteadusedP170 Arvutiteadus, arvutusmeetodid, süsteemid, juhtimine (automaatjuhtimisteooria)1.1. Matemaatika ja arvutiteadus (matemaatika ja teised sellega seotud teadused: arvutiteadus ja sellega seotud teadused (ainult tarkvaraarendus, riistvara arendus kuulub tehnikavaldkonda)100,0
PerioodSumma
01.01.2012−31.12.20128 496,00 EUR
01.01.2013−31.12.20138 496,00 EUR
01.01.2014−31.12.20148 496,00 EUR
01.01.2015−31.12.20158 496,00 EUR
33 984,00 EUR

Projekti eesmärgiks on kohandada metodoloogiat, keeli ja paralleelrakenduste arendusstrateegiaid muutustega paralleel- ja hajusarvutuste keskkondades. Tänu uutele võimalustele klaster-, gridi- ja pilvearvutuste vallas on nii valdkondade hulk kui ka ülesanded, mida püütakse lahendada arvutuste paralleliseerimise teel, pidevalt laienenud. Samas on gridi- ja pilvearvutused osutunud eriti mugavaks selliste ülesannete puhul, kus erinevad protsessid arvutuste käigus omavahelist suhtlust ei vaja. Üks peamisi käesoleva uurimuse tulemusi on seotud “päris”, mitte “piinlikult paralleelsete” hajusrakendustega, mis töötavad kaasaegsetes hajuskeskkondades ja mille erinevad komponendid vajavad ühtlasi tihedat kommunikatsiooni ja sünkronisatsiooni paralleelrakenduse tööks. Selle eesmärgi nimel pühendub käesolev projekt teatud tüüpi programmide lähtekoodi automaatsele paralleliseerimisele, uutele arengutele nii pilvearvutuste vallas kui ka dünaamiliselt seadistatavate spontaangridide aluskeskkondade loomisele.
The aim of the project is to adapt methodology, languages and parallel application development strategies to the changing state of the art in parallel and distributed computing environments. With the development of Cluster, Grid and Cloud computing environments the set of problems that people try to solve using the power of computation parallelization has constantly widened to new areas of usage. At the same time, the new Grid and Cloud environments have proven themselves to be especially convenient for solving problems where different processes do not need to communicate with each other. One of the main results of our research will be in the direction of “real”, not “embarrassingly parallel” applications which work in the modern distributed computing environments but also need close communication and synchronization between different processes in the parallel application. With this goal, the project is specifically focused at automatic parallelization of the source code, latest developments in the domain with the cloud computing and setting up dynamically configurable desktop grids.
Projekti eesmärgiks oli kohandada metodoloogiat, keeli ja paralleelrakenduste arendusstrateegiaid muutustega paralleel- ja hajusarvutuste keskkondades. Tänu uutele võimalustele gridi- ja pilvearvutuste vallas on nii valdkondade hulk kui ka ülesanded, mida püütakse lahendada arvutuste paralleliseerimise teel, pidevalt laienenud. Tänu uute kiirendite ilmumisele (graafikaprotsessorid, Intel Xeon Phi) tekkisid uued võimalused efektiivselt arvutusi paralleliseerida. Samas on gridi- ja pilvearvutused osutunud eriti mugavaks selliste ülesannete puhul, kus erinevad protsessid arvutuste käigus omavahelist suhtlust ei vaja. Üks peamisi käesoleva uurimuse tulemusi on seotud “päris”, mitte “piinlikult paralleelsete” hajusrakendustega, mis töötavad kaasaegsetes hajuskeskkondades ja mille erinevad komponendid vajavad ühtlasi tihedat kommunikatsiooni ja sünkronisatsiooni paralleelrakenduse tööks. Selle eesmärgi nimel pühendus käesolev projekt teatud tüüpi programmide lähtekoodi automaatsele paralleliseerimisele, uutele arengutele nii pilvearvutuste vallas kui ka dünaamiliselt seadistatavate spontaangridide aluskeskkondade loomisele. Kasutasime graafikaprotsessoreid (GPGPU) suurte rakendusülesannete paralleliseerimisel. Uurisime ka veebi kompleksotsingu abisüsteemi hajusplatvormi arendust.