See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Riiklik programm: Eesti keel ja kultuurimälu" projekt EKKM11-235
EKKM11-235 (EKKM11-235) "Tartu Ülikooli Raamatukogu keskaegsete pärgamentkoodeksite fragmentide konserveerimine, teaduslik kirjeldamine ja kättesaadavaks tegemine. (1.01.2011−31.12.2011)", Kaspar Kolk, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Raamatukogu.
EKKM11-235
Tartu Ülikooli Raamatukogu keskaegsete pärgamentkoodeksite fragmentide konserveerimine, teaduslik kirjeldamine ja kättesaadavaks tegemine.
1.01.2011
31.12.2011
Teadus- ja arendusprojekt
Riiklik programm: Eesti keel ja kultuurimälu
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.14. Kommunikatsiooni- ja infoteadusedH100 Dokumentatsioon, informatsioon, raamatukogundus, arhiivindus 5.4. Teised sotsiaalteadused (sotsiaal- ja kultuurantropoloogia, etnoloogia, demograafia, inim-, majandus- ja sotsiaalgeograafia, munitsipaal- ja regionaalplaneering, haldusjuhtimine, õigusteadus, lingvistika, politoloogia, sotsioloogia jne.100,0
AsutusRollPeriood
Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Raamatukogukoordinaator01.01.2011−31.12.2011
PerioodSumma
01.01.2011−31.12.20116 441,00 EUR
6 441,00 EUR

Projekti eesmärgiks on konserveerida, teaduslikult kirjeldada ning teha kultuuri-, teksti- ja muusikaajaloo uurijatele veebikeskkonnas kättesaadavaks Tartu Ülikooli Raamatukogu vanaraamatu ja käsikirjakogudes paiknevad 9.-16. sajandist pärinevate pärgamentkoodeksite fragmendid. Varauusajal kasutati pärast trükikunsti kasutuselevõttu mittevajalikuks muutunud keskaegsete pärgamentkoodeksite lehti uute raamatute köitematerjalina. Uuemal ajal on sel viisil tekkinud pärgamentkoodeksite fragmente kas süstemaatiliselt või köidete restaureerimise käigus köidetest eraldatud; osa neist on aga endiselt kasutusel köidete kattelehtedena. Niiviisi säilinud pärgamentfragmentidelt on üle Euroopa tehtud mitmeid aja-, kultuuri- ja kirjanduslooliselt olulisi tekstileide. Mitmetes maailma raamatukogudes ja arhiivides on koostatud neis leiduvate pärgamentfragmentide katalooge ja elektroonilisi andmebaase, sh nende digiteeritud koopiaid koondavaid veebipõhiselt juurdepääsetavaid virtuaalseid kollektsioone. Tartu Ülikooli raamatukogule kuulub u 150 pärgamentkoodeksi fragmenti, mille seas on praegu võrdselt köidetest eraldatud ja eraldamata fragmente. Süstemaatiliselt neid seni kirjeldatud ei ole ja seetõttu on nad jäänud uurijatele enamasti tundmatuks. Projekti ettevalmistava faasi käigus on välja selgitatud ja registreeritud fragmentide asukoht ja seisund, koondatud seni veel hajali paiknenud fragmendid raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute kokku, määratletud nende konserveerimise, säilitamise ja kirjeldamise üldpõhimõtted ning tuvastatud esialgselt nende päritolu, vanus ja liik. Keskaja Eestist või selle naaberaladelt pärinevate fragmentide kättesaadavaks tegemine aitab kaasa siinse keskaegse raamatu- ja kirjakultuuriloo mõningate aspektide väljaselgitamisse. Suurem osa fragmente pärineb väga erinevatest Euroopa piirkondadest, mistõttu on oluline nende digikoopiate ja metaandmestiku veebipõhine ligipääsetavus eri maade uurijatele. Fragmentide provenientsi väljaselgitamine võimaldab kasutada saadavaid andmeid ühtlasi erinevate piirkondade köiteajaloo ja Euroopa raamatulevi võrgustiku arenguloo uurimiseks. Käesoleva projekti etappideks on: 1. fragmentide puhastamine, konserveerimine ja säilitamistingimuste parandamine, eraldatud fragmentide pärgamendi säilitusnõuetele vastav ümbristamine, eraldamata fragmentidega köidete karbistamine, osaliselt köidetest seni eraldamata fragmentide eraldamine (eelkõige kahjustatud köidete puhul) ja vastavate köidete restaureerimine; 2. fragmentide digitaalsete kasutuskoopiate valmistamine ning nende elektrooniline arhiveerimine ja vabalt kättesaadavaks tegemine raamatukogu digirepositooriumis DSpace; 3. fragmentide teaduslik kirjeldamine elektronkataloogis ESTER ja rahvusvahelisi keskaegsete käsikirjade kirjeldamise nõudeid järgivas omaette elektroonilises publikatioonis. ESTERi ja DSpace'i põhjal on võimalik luua iseseisev virtuaalne kollektsioon, mis on juurdepääsetav raamatukogu kodulehekülje kaudu.