See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Muu" projekt AR12017
AR12017 "Bioloogiliselt raskesti lagunevate ainete kõrvaldamine reoveest füüsikalis-keemiliste ja bioloogiliste meetoditega vesikeskkonna saastekoormuse vähendamiseks (CHEMBIO) (1.01.2012−31.12.2014)", Marina Trapido, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Keemia ja materjalitehnoloogia teaduskond, Keemiatehnika instituut, Keskkonnakaitse ja keemiatehnoloogia õppetool.
AR12017
Bioloogiliselt raskesti lagunevate ainete kõrvaldamine reoveest füüsikalis-keemiliste ja bioloogiliste meetoditega vesikeskkonna saastekoormuse vähendamiseks (CHEMBIO)
Removing biologically non-readily degradable substances from wastewater with physical-chemical and biological methods to decrease the pollution load of aquatic environment (CHEMBIO)
Bioloogiliselt raskesti lagunevate ainete kõrvaldamine reoveest füüsikalis-keemiliste ja bioloogiliste meetoditega vesikeskkonna saastekoormuse vähendamiseks (CHEMBIO)
1.01.2012
31.12.2014
Teadus- ja arendusprojekt
Muu
National R&D programme "Environment".Programm "Keskkonnatehnoloogia teadus- ja arendustegevuse toetamine" (KESTA)
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
1. Bio- ja keskkonnateadused1.8. Keskkonnaseisundit ja keskkonnakaitset hõlmavad uuringudT270 Keskkonnatehnoloogia, reostuskontroll1.4. Maateadused ja sellega seotud keskkonnateadused (geoloogia, geofüüsika, mineroloogia, füüsiline geograafia ning teised geoteadused, meteoroloogia ja ning teised atmosfääriteadused, klimatoloogia, okeanograafia, vulkanoloogia, paleoökoloogia100,0
AsutusRiikTüüp
SA Archimedes
PerioodSumma
01.01.2012−31.12.2014386 229,00 EUR
386 229,00 EUR

Direktiivi 2000/60/EÜ alusel on vaja Eestis kehtestada erimeetmed vee reostamise vastu konkreetsete saasteainete või saasteainerühmadega, mis põhjustavad märkimisväärset ohtu veekeskkonnale või veekeskkonna kaudu, sealhulgas ohtu joogivee võtmiseks kasutatavale veele. Kuna põhilise reovete puhastamise meetodina kasutatakse tänapäeval bioloogilist puhastust, eemaldatakse veest põhiliselt neid reoaineid, mis lagunevad bioloogiliselt suhteliselt kergesti. Samas sisaldavad erinevad tööstuslikud reoveed saasteaineid, mis on biopuhastuse suhtes püsivad, ei lagune biopuhastusprotsessi käigus ega ka veekogudes ning veevooludes sealolevate organismide abil ja jäävad püsima vees või kogunevad põhjasettesse. Selliste püsivate ja toksiliste ühenditega reostunud reovee osakaal on Eestis piirkonniti väga suur. Kõikides põlevkivi töötlevates ettevõtetes tekib tootmisprotsessist sõltuvalt spetsiifilise koostisega reovesi, mille töötlemisel ei saa üheselt üle kanda mujal maailmas väljatöötatud tehnoloogiaid. Sellest tulenevalt on vajalik panustada reovee-spetsiifiliste tehnoloogiate arendamisesse. Uuringu eesmärgiks on täiustada reoveepuhastuse klassikalist skeemi (reovee eelsetitamine-aeroobne biopuhastus-järelsetitamine - anaeroobne biopuhastus) – oksüdatiivsete (osoonimine, O3/H2O2, H2O2/UV, Fenton protsess (H2O2/Fe), UV/TiO2 jt.) ja adsorptiivste protsessidega (tseoliitide või aktiivsöe doseerimine reovette), et kõrvaldada bioloogiliselt raskesti lagunevaid aineid (persistent organic pollutants), parandada BHT/KHT suhet ning reovee puhastusastet ja selle kaudu vähendada saastekoormust. Püsivate orgaaniliste saasteainete hulka kuuluvad väga erinevad saasteained (pestitsiidid, orgaanilised lahustid, PCB, antioksüdandid, farmatseutilised preparaadid, jt.) Oma püsivuse tõttu bioloogilise oksüdatsiooni suhtes läbivad nad biopuhastusprotsessi suures osas transiidina ning satuvad veekogudesse, pinnasesse, põhjavette ja sealt tagasi veeringlusse. Reovete puhastamisprotsessi täiendamine on hädavajalik siseveekogude, -voolude ning rannikuvete saastekoormuse vähendamiseks ning vastavate ökosüsteemide seisundi parandamiseks.
The main aim of the project was to develop strategies to enhance conventional wastewater treatment (wastewater pretreatment - aerobic biotreatment - secondary settling - anaerobic biotreatment) with the application of chemical oxidation (ozonation, O3/H2O2, H2O2/UV, the Fenton treatment (H2O2/Fe2+), UV/TiO2, etc.). Five highly polluted wastewaters from different sources containing significant amount of recalcitrant organics were subjected to various types of chemical (CHEM) and biological (BIO) treatment with the final aim of establishing an optimal treatment scheme. As the main outcome from the project was that BIO-CHEM-BIO approach resulted in high effectiveness/cost-effectiveness for removal of organics and specific pollutants and, thus, has high potential for broader practical implementation.
KirjeldusProtsent
Rakendusuuring100,0
AsutusRollRiikTüüpKommentaar
Tartu Ülikool