See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Eraettevõte" projekt LLTTI20166
LLTTI20166 "Lämmastikhappe puhastusmeetodite analüüs (2.03.2020−11.05.2020)", Tarmo Tamm, Tartu Ülikool, Loodus- ja täppisteaduste valdkond, tehnoloogiainstituut.
LLTTI20166
Lämmastikhappe puhastusmeetodite analüüs
Analysis of nitric acid purification methods
2.03.2020
11.05.2020
Teadus- ja arendusprojekt
Eraettevõte
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
4. Loodusteadused ja tehnika4.11. Keemia ja keemiatehnikaT350 Keemiatehnoloogia ja -masinaehitus1.4 Keemiateadused100,0
AsutusRiikTüüp
Osaühing Sporrong Eesti
PerioodSumma
02.03.2020−11.05.20204 960,00 EUR
4 960,00 EUR

Projekti eesmärgiks on analüüsida erinevaid meetodeid ettevõttes tekkiva jääk-lämmastikhappe lahuse puhastamiseks, et taaskasutuse läbi vähendada keskkonnaohtlike ning raskesti käsitletavate jäätmete teket. Puhastamise käigus peab happe kontsentratsioon kasvama ning vähenema selles lahustunud soolade sisaldus. Eelnevate analüüside kohaselt on teada, et jääk-happelahused sisaldavad katioonidena suuremas koguses vaske, tsinki ja ka pliid, anioonidena nitraati ja sulfaati. Kriitiline on muuhulgas plii-sisalduse vähendamine, sest sadenevad pliisoolad tekitavad galvaaniliste katete kvaliteediprobleeme. Kontsentreeritud lämmastikhappe puhastamine on paraku tehniliselt keerukas, klassikalised lahendused nagu soolade väljasadestamine ja destilleerimine on mitmetel põhjustel raskendatud – kanges lämmastikhappe lahuses lahustuvad ka paljud vesilahustes mittelahustuvateks loetavad soolad, keev lämmastikhappe aseotroop on äärmiselt söövitava toimega ning kõrge sulfaadisisaldus põhjustab kuumutamisel happejäägi laialipaiskumist. Projekti käigus uuritakse kolme põhimõtteliselt erineva meetodi kasutatavast tellija tarnitud jääk-lämmastikhappe lahuste puhastamiseks. Meetoditeks oleks krüopuhastus, alandatud rõhul destilleerimine ning elektrokeemiline lahustunud soolade ärastus eelkõige Pb2+ ioonide kontsentratsiooni vähendamiseks. Tuvastatakse meetodite põhimõtteline rakendatavus ning hinnatakse erinevate tingimuste (temperatuur, rõhk, potentsiaal) mõju protsessidele. Katsete läbiviimisel saadud tulemused võimaldavad leida optimaalse meetodi või meetodite kombinatsiooni, mille baasil välja arendada ettevõtte vajadustele vastav lahendus.
Analysis of nitric acid purification methods.
KirjeldusProtsent
Rakendusuuring100,0