See veebileht kasutab küpsiseid kasutaja sessiooni andmete hoidmiseks. Veebilehe kasutamisega nõustute ETISe kasutustingimustega. Loe rohkem
Olen nõus
"Personaalne uurimistoetus (PUT)" projekt PUT267
PUT267 "Diagrammiline Mind: Loogiline ja Kommunikatiivne aspektid ikoonilisuse" (1.01.2013−31.12.2015); Vastutav täitja: Ahti-Veikko Pietarinen; Tallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalteaduskond; Finantseerija: Sihtasutus Eesti Teadusagentuur; Eraldatud summa: 132 600 EUR.
PUT267
Diagrammiline Mind: Loogiline ja Kommunikatiivne aspektid ikoonilisuse
Diagrammatic Mind: Logical and Communicative Aspects of Iconicity
1.01.2013
31.12.2015
Teadus- ja arendusprojekt
Personaalne uurimistoetus (PUT)
Otsinguprojekt
ETIS klassifikaatorAlamvaldkondCERCS klassifikaatorFrascati Manual’i klassifikaatorProtsent
2. Ühiskonnateadused ja kultuur2.1. FilosoofiaH140 Filosoofiline loogika6.3. Muud humanitaarteadused (filosoofia - s.h. teaduse ja tehnika filosoofia, kunstiteadused, kunstiajalugu, kunstikriitika, maalikunst, skulptuur, muusikateadus, teatriteadus, religioon, teoloogia jne.)100,0
AsutusRollPeriood
Tallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalteaduskondkoordinaator01.01.2013−31.12.2015
PerioodSumma
01.01.2013−31.12.201344 200,00 EUR
01.01.2014−31.12.201444 200,00 EUR
01.01.2015−31.12.201544 200,00 EUR
132 600,00 EUR

Kommunikatsioon avaldub žestides. Visuaalse ja multimodaalse kommunikatsiooni osatähtsus suureneb tänapäeval pidevalt. Teadvus tõlgendab ja töötleb protsesse kujundite abil. Tuleviku kommunikatsiooni meetodid/vahendid sõltuvad oluliselt kujunditest. DiaMind uurib täpsete loogiliste meetodite abil spetsifilisi diagrammilisi kujundeid, mis esindavad kognitiivseid protsesse.Soovime arendada kujundite tähenduse, kujundite kommunikatsiooni semantikat ja pragmaatikat. Uurime mõtlemise siagrammilist olemust ja loodame avastada uusi multi-modaalse loogika omadusi, põhjendusi ja loomingulist avastust. Ulatuslik kujundite loogika teooria ühendab tähenduse ja väljendusi ning loogika ja tajumise vältides samas keelest sõltuvalt dilemmasid. Näide peaks looma kujunditel põhinevate metafooride loogika.
Communication has its roots in gestures. Today we are witnessing a phenomenal expansion in visual and multi-modal communication. Mind reasons and processes information by imagery. Future methods of communication are increasingly dependent on icons. DiaMind studies specific kinds of diagrammatic iconic signs representing cognitive processes by exact logical methods. We develop methods to investigate the information of icons and the semantics and pragmatics of iconic communication. We seek to erect future methods of communication on iconic forms of meaning. We investigate the diagrammatic nature of thought and hope to discover new properties of multi-modal logic, reasoning and creative discovery. A comprehensive theory of the logic of icons can bridge meaning and expression, logic and cognition, and may amount to a breakthrough in the development of future and emerging non-symbolic forms of meaning and communication. An example is to create an iconic logic of metaphors on diagrams.
Uurimisprojekti peajuhataja (Pietarinen) ja selle meeskond (Dr Bellucci, Dr Moktefi, Ms Issayeva, Mr Gustafsson) asutasid nende teadustöö jooskul, mis oli läbiviidud 2013-2015 aastatel, ajaloolisi, filosoofilisi, loogilisi ja kognitiivseid ikoonide ja ikoonilise mõtlemise juured. Need juured viivad, teiste seas, lineaarsete ja ruumiliste diagrammide autarhiale (Bellucci, Moktefi Pietarinen 2013; Moktefi, Bellucci, Pietarinen 2013) ja Charles Peirce’i pragmatismile. Seejärel oli lõplikult otsustatud missugune roll oli Peirce’il kui täpsete graafide teooria eelkäijal. Graafide teooria esindas mõtlemisvõimet, vaimu tegevuses ja deduktiivsete ja abduktiivsete mõtlemis-kognitiivsete protsesse (vt. nt. Pietarinen 2014a,b,c,d; 2015a,b,c samuti ka mõned Bellucci artiklid). Need graafilised meetodid ja tegevused diagrammaatiliste struktuuride kohta osutasid tähtsatena teadusliku avastuse loogikas ning, teiste seas, tehnoloogilises innovatsioonis. (Selline uurimissuund jätkab praegu edasi.) Ikoonilise kommunikatsiooni pragmaatilised jooned ja tunnused on kirjeldatud eraldiseisvas publikatsioonis Pietarinen 2015d. Osutus, et analüütilisuse mõiste sisaldub graafilises meetodis ja mängib olulist rolli argumentatsioonis selle üleoleku poolt, mis määratleb täpset mentaalsete mõtlemisprotsesside mõistet ja kommunikatsiooni struktuuri (lingviistilist, semaantilist, pragmaatilist ja semiootilist). Argumendid oli välja toodud ja formuleeritud meeskonna töös teiste projekti liikmetega (Bellucci & Pietarinen 2015 ja ilmumisel, 2016).  Metafooride ikoonilise loogika oli arendatud ja ilmub Kognitiivse Teaduse Ajakirjas (Journal of Cognitive Science) (Pietarinen 2015). Vaimu märk-teoreetilist mõtlemist mentaalses kujunduslikkuses on uuritud Jelena Issajeva poolt oma doktoritöös, mida ta esitab 2017 aastal. Arvukad panused oli tehtud PUT meeskonna poolt, mis on kajastatud vastavates publikatsioonides.